25 Şubat 2016 Perşembe
              BİR KÖPEK BALIĞININ GÜNCESİ

    Ben Aé, okyanusun küçük devi. Yüzümü yalayan ılık akıntının tersine yol alıyorum. Saatler önce  yakaladığım iki sardalye dışında hiçbir şey yemedim bugün. İlerde taşların arasına gizlenmiş iki mürekkep balığı var. Fısıldaşıyorlar. ''Korkunç canavar!'' İşte ürkek ve öfkeli seslerinden en çok duyduğum söz... Korkularını içimde duyuyorum. Seslerinde gülünç bir meydan okuma da var. Kendilerinden büyük deniz canlılarını çekiştiren tüm ufaklıklar gibi birbirlerine karşı  hep aynı  rolü takınıyorlar.

    Tüm okyanusun  dinmek bilmeyen sesi kulağımda uğulduyor. Bazen kulağımı tüm bu seslere kapayıp, hiç kıpırdamadan, yüzeye yakın bir yerde öylece asılı kalmak istiyorum. Yalnızca durup kendimle baş  başa kalmak ve düşünmek...  Sesler yaşantımı artık cehenneme çeviriyor. Kabuklu böcekler, deniz atları, rengârenk balık sürüleri, yengeçler, kılıç balıkları, solucanlar... Hepsinin korkusunu, şaşkınlığını, mutluluğunu, ilk seslerini ve pek çoğunun acı içinde suya dalga dalga yayılan son sesini, bunlarla birlikte tüm  hikayelerini yani, kalbimde taşımaktan yoruldum. 

    Uzaklarda bir ahtapotun başı ayrıldı gövdesinden. Kanı ağır ağır suya dağılıyor. Kanının keskin kokusu beni iyice acıktırıyor. Lanet yunus şimdi güzel bir ziyafet çekecek. Ondan gelecek hiçbir sesi duymayacak kadar öteye gitmek istiyorum, hiçbir yunusa tahammülüm yok. Şu sularda onlardan daha yaygaracısını göremezsin. Onların  o aptal, ağlak sesini aklımdan uzaklaştırmak için daima uzağa hep uzağa kaçarım.

   Yönümü ırmağa çeviriyorum. Her gün ırmakta avlanıyor, kimselerin beni görmeyeceğinden emin olduğum gizli köşemden karadaki yaşamı izliyorum. Bazen karaya çıktığımı ve tüm gövdemi, tüm yaşantımı kuşatan suya, yani bu engin dünyaya tepeden baktığımı hayal ediyorum. Güneşin sırtıma vurduğunu, kuşların gövdeme hayretle baktığını ve sonra korkusuzca yanaşarak başını yasladığını...  

devam edecek...

*Öyküyü aşağıdaki parça eşliğinde okuyabilirsiniz. Müzik öykünün kısa girişine fazla gelecektir; ama müziğin bir adım önde olmasında hiçbir sakınca yok. :)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder